سوالات انتخاباتی و حد آزادی شخصی

تا حالا با این سوالات برخورد کردید ؟ :

به کی رای میدی ؟ چرا به فلانی رای میدی ؟توی انتخابات شرکت می کنی؟چرا رای نمیدی ؟چرا رای میدی؟چرا توی انتخابات شرکت میکنی ؟... و هزاران نمونه دیگه از این سوالات که دیگران با صورتهایی حق به جانب و با نگاههای عاقل اندر سفیه ازتون می پرسند. و هیچکس هم از خودش نمی پرسه : آخه چرا اصلا باید به این سوالها جواب بدم؟ مگه اینا در محدوده عقاید شخصیم نیستن؟ آخه جواب این سوالها چه ربطی به شما داره ؟

البته ممکنه این ذهنیت پیش بیاد که : نمیشه راجع به این موضوع صحبت نکرد . هدف این متن هم این نیست که راجع به انتخابات صحبت نکنیم ولی در اینجور مواقع ذکر چند نکته ضروریه :

1-      نظرتون رو فقط از جانب خودتون و یا حداکثر حزب متبوع تان بگید و از تعمیم نظرتون به همه مردم پرهیز کنید. مسلما نظر شما نظر همه مردم نیست.

2-      از کنجکاوی نسبت به دونستن نظر دیگران خودداری کنید. این کار به طور قطع مخالف آزادی هر شخصیه.

بزارید خود مردم نسبت به نظرات شما قضاوت کنن و تصمیم بگیرن. از تحمیل نظرتون به بقیه پرهیز کنید. تجاوز نکردن به حوزه عقاید شخصی دیگران اولین قدم برای پیشبرد دموکراسی است.

-------------------

کاریکاتور متعلق به آقای سیستانی است

 

/ 3 نظر / 31 بازدید
مریم

بعضی روزا آدما پر از یه حس غریبن!!!مثل امروز من که به جای نوشتن یه پیام مرتبط با متنت از دل تنگم میگم!!!امروزم که جمعه نیست بگم از غروبه جمعست!!!خدایا چقدر دل تنگم!!![سوال]

ستوده

موافقم! اما بهتره شايد که هر کس نظر خودش رو طرح کنه و استدلالش رو. تا احياناً نتيحه اش بشه منطقي ترين حرکت ، يا منطق عدم حرکت ! :)

کیان

ستوده جان منم با نظرت موافقم. جان کلام من این بود که دیگران رو به خاطر نظراتشون تحت فشار نگذاریم. و در افکارشون تجسس نکنیم[لبخند]